Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapitola třetí-mezi světovými válkami

30. 8. 2008

Rostoucí příliv Židů vedl k prvním větším střetům s původními arabskými obyvateli, kteří bez půdy odkoupené Židy chudli. K prvnímu došlo 1. května 1921, další ostřejší přišel v roce 1929 po střetech u Zdi nářků na Chrámové hoře, která je posvátným místem jak pro židy, tak pro muslimy i křesťany. Většinou se jednalo o spontánní krátkodobé střety, mající ráz pouličních výtržností, na nichž se podílely jak nejmilitantnější sionistické kruhy, tak zchudlí Arabové.

Největší střet přinesla arabská vzpoura z let 1935 – 1939, která už nebyla jen náhlým výbuchem nespokojenosti a násilí, jenž by rychle utichl, ale představovala dlouhodobý střet, v němž se nakonec musela angažovat i britská armáda. Krizi způsobil marný pokus o povstání skupiny dvou set vyzbrojených mužů, které vedl Syřan Izzaddín Kassam. Protože bylo spiknutí prozrazeno, rozhodl se akci uspíšit a v první bitvě padl. V následujícím roce přišly další útoky a přepady, ale taky byla vyhlášena několikaměsíční stávka. Protest byl zaměřen proti trvající britské správě a přistěhovalectví Židů, jichž stále přibývalo. Ekonomická situace původních obyvatel, zejména rolníků, se zhoršovala, skončili často ve slumech, protože Židé zaměstnávali přednostně své souvěrce.

Když britská komise v roce 1937 navrhla rozdělit Palestinu na arabský a židovský stát, propukla další vlna násilí, které zasáhlo celou zemi, původní obyvatelé se cítili zraněni a Velké Británii nezbylo než nasadit armádu i letectvo a brutálně potlačit povstání. V Palestině měla na podzim 1938 Velká Británie 20 000 vojáků. Kompromis separátních jednání však neuspokojil ani jednu stranu. Řešení se odložilo, 3. září 1939 vypukla druhá světová válka a prioritou se stala obrana Velké Británie. Celosvětový konflikt se však promítl i do situace v Palestině, která se dále přiostřila. Arabové ještě před válkou začali vzhlížet k Hitlerovi, jakožto k nepříteli Velké Británie i Židů, jenž by jim mohl pomoci vymanit se z britského područí a vypudit přistěhovalce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář